Το δεύτερο εισιτήριο

Καμερούν και Γκάνα μάχονται για το δεύτερο εισιτήριο του τελικού στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής, εκεί που από την Τετάρτη το βράδυ βρίσκεται η Αίγυπτος. Δύο επιλογές, με σημείο και σκόρερ.

Καλησπέρα σε όλους! Δεν μας έκανε τη χάρη η Φιορεντίνα το βράδυ της Τετάρτης, πήγε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος κόντρα στην Πεσκάρα, πήρε τελικά τη νίκη στις καθυστερήσεις για την ολική ανατροπή (νίκη 2-1) και έτσι δεν πέρασε το διπλό από ημίχρονο που προτάθηκε στη στήλη. Τουλάχιστον, επιβεβαιώθηκε η ισοπαλία στο Μπουρκίνα Φάσο - Αίγυπτος για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.

Ο δεύτερος ημιτελικός της διοργάνωσης θα είναι και στο σημερινό παιχνίδι μας, με δύο επιλογές. Η Γκάνα είναι μία από τις πιο επιτυχημένες ομάδες στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής στις πέντε πιο πρόσφατες τελικές φάσεις, με ισάριθμες συμμετοχές στα ημιτελικά (φέτος είναι η 6η σερί), όπου στις 2 εξ αυτών βρέθηκε και στον τελικό και αντιμετωπίζει τώρα ένα Καμερούν που έφτασε στην ημιτελική φάση δίχως να εντυπωσιάσει με την εικόνα του. ΗΓκάνα έχει αφήσει καλύτερες εντυπώσεις μέχρι τώρα στο θεσμό, διαθέτει καλύτερο και πιο έμπειρο ρόστερ από αυτό του Καμερούν και δίνω τον πρώτο λόγο νίκης-πρόκρισης στον τελικό παρότι, όπως αναφέρουν τοπικά Μέσα, θα λείπει ξανά ο αρχηγός φορ, Ασαμόα Γκιάν, αφού ταλαιπωρήθηκε όλη την εβδομάδα από τραυματισμό. Οι λύσεις που έχει στα χέρια του ο Αβραάμ Γκραντ είναι αρκετές και μπορούν να καλύψουν την απώλεια του βασικού φορ.

Ακολουθήστε το bxpbet.com στο Twitter!

Στη δεύτερη επιλογή, κρατάω να σκοράρει οποιαδήποτε στιγμή της κανονικής διάρκειας ο Αντρέ Αγιού, ο οποίος σκόραρε στη φάση των «8», είναι ο πρώτος σκόρερ μέχρι στιγμής στο θεσμό από πλευράς Γκάνας και αν ο Γκιάν δεν βρεθεί στην αρχική ενδεκάδα, τότε θα βρεθεί ξανά στην κορυφή της επίθεσης. Αν, όχι, τότε θα περάσει στα άκρα, ωστόσο ακόμα και εκεί μπορεί να βρει χώρους και να έρθει αντιμέτωπος με τον αντίπαλο τερματοφύλακα.