«Επιθετική» Δευτέρα

Ενδιαφέρον σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U21 και στο πρωτάθλημα Απερτούρα του Περού.

Καλησπέρα και Καλή εβδομάδα σε όλους. Από τις σημερινές αναμετρήσεις που περιλαμβάνονται στο κουπόνι του ποδοσφαίρου μου κέντρισαν το ενδιαφέρον δύο αγώνες. Πάμε να τους δούμε έναν έναν.

Ξεκίνημα από το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κάτω των 21 που διεξάγεται στα γήπεδα της Πολωνίας, με το παιχνίδι ανάμεσα στη Σλοβακία και την Αγγλία. Οι τυπικά γηπεδούχοι ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στην διοργάνωση αφού επικράτησαν της οικοδέσποινας Πολωνίας με 2-1. Μάλιστα η νίκη τους αυτή ήταν εντυπωσιακή διότι αν και βρέθηκαν να χάνουν πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, ανέκαμψαν και με ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο έφεραν τούμπα το παιχνίδι. Αντίθετα οι Αγγλοι παρά το ότι έμειναν στο στείρο 0-0 και πήραν το βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στους Σουηδούς, πρέπει να αισθάνονται τυχεροί αφού έξι λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ματς, οι Σκανδιναβοί έχασαν πέναλτι.

Κάντε LIKE στη σελίδα του bxpbet.com στο Facebook και ενταχθείτε για στοιχηματική... κουβέντα στην παρέα του φόρουμ!

Από στιγμιότυπα που κατάφερα να δω από τα πρώτα τους παιχνίδια στη διοργάνωση, διαπίστωσα ότι πρόκειται για δύο ομάδες που τους αρέσει να παίζουν επίθεση και όχι να ταμπουρώνονται στην άμυνά τους για να κρατήσουν το μηδέν στα μετόπισθεν. Η αλήθεια είναι ότι το 1.85 του γκολ-γκολ δεν με αφήνει ασυγκίνητο.

Το δεύτερο και τελευταίο ματς που θα απασχολήσει την σημερινή μου στήλη είναι αυτό ανάμεσα στην Καχαμάρκα και τη Σαν Μαρτίν για την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Απερτούρα του Περού. Πρόκειται για ένα ζευγάρι που αρέσκεται πολύ στο εκατέρωθεν σκοράρισμα, αφού το έχουν επαληθεύσει στα 6/7 τελευταία ραντεβού τους στο γήπεδο της Καχαμάρκα. Επίσης έχει εμφανιστεί στα 4/5 πρόσφατα εντός της γηπεδούχου, ενώ η φιλοξενούμενη προέρχεται από πέντε διαδοχικά εκτός. Οπως καταλαβαίνετε η επιλογή μου και εδώ δεν μπορεί να είναι άλλη από το γκολ-γκολ.