Την Τετάρτη, κρίνονται τα τέσσερα εισιτήρια που οδηγούν στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ Ιαπωνίας, με τις ομάδες να κοντράρονται σε νοκ-άουτ αναμετρήσεις. Σε περίπτωση που τα παιχνίδια λήξουν χωρίς νικητή στα 90 λεπτά, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Στο Κόμπε, η μαχητική Βίσσελ υποδέχεται την πρωτοπόρο Καβασάκι. Αμφότερες σκοράρουν με χαρακτηριστική ευκολία.

Η γηπεδούχος μετρά επτά σερί Goal+Over, ενώ η φιλοξενούμενη έχει σημειώσει 41 τέρματα σε 14 αγωνιστικές. Με τις επιθετικές γραμμές τους να βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση και τους δύο τεχνικούς να δείχνουν διάθεση να ρισκάρουν σε κάθε αγώνα, το Over του 1.48 αποκτά αξία. Στην πρωτεύουσα, η Τόκιο φιλοξενεί τη Ναγκόγια. Η πρώτη έρχεται από τεράστια νίκη (3-1) στην έδρα της Γκάμπα Οσάκα, με τους τρεις Βραζιλιάνους επιθετικούς της να βρίσκουν δίχτυα. Η Ναγκόγια τα βρήκε... σκούρα στο Σαπόρο και από τύχη απέσπασε βαθμό (0-0), το Σάββατο. Με όσα έχουμε δει από τις δυο τους μέχρι στιγμής,  δύσκολα η φιλοξενούμενη θα καταφέρει να φτάσει σε νίκη. Πηγαίνουμε στη διπλή ευκαιρία.

Κλείνουμε με την αναμέτρηση ανάμεσα σε Σαπόρο και Γιοκοχάμα Μαρίνος. Η πρώτη δεν βρίσκεται σε ιδανική φάση. Συμπλήρωσε έξι αγώνες χωρίς νίκη (0-2-4), αφού δεν κατάφερε να επικρατήσει ούτε της Ναγκόγια (0-0), στο τελευταίο. Σοβαρό θέμα στην άμυνά της. Αυτή τη συνθήκη μπορεί να εκμεταλλευτεί η ανεβασμένη Γιοκοχάμα Μαρίνος (3-1-0), ερχόμενη από το ισόπαλο 3-3 με αντίπαλο τη Βίσσελ. Ανώτερη στον αγώνα, νέκρωσε στο τέλος, δεχόμενη δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Αν κάνει τα στοιχειώδη, τότε μπορεί έστω να αποφύγει την ήττα.