Επιτυχημένο ήταν το ντεμπούτο του Μπρούνο Λαμπαντία στον πάγκο της Χέρτα, καθώς την περασμένη αγωνιστική κατάφερε και πέρασε με το εμφατικό 3-0 σκορ από την έδρα της Χόφενχαϊμ. Το τελικό αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει την όλη εικόνα των δύο ομάδων, παρόλα αυτά οι πρωτευουσιάνοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα λάθη που έκαναν οι γηπεδούχοι και σε διάστημα μόλις δύο λεπτών είχαν ήδη προβάδισμα δύο τερμάτων. Και ουσιαστικά «κλειδωμένο» και το... τρίποντο.

Αυτή η νίκη ανέβασε στην ενδέκατη θέση του βαθμολογικού πίνακα τη Χέρτα, έχοντας απόσταση ασφαλείας οχτώ βαθμών από τη 16η Φορτούνα, αλλά παράλληλα και κάποιες βλέψεις για τις προνομιούχες θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Απόψε εντός έδρας υποδέχεται την Ουνιόν Βερολίνου, η οποία προέρχεται από ήττα απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου (2-0). Σε έναν αγώνα που μόνο στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά ήταν καλή, δίχως βέβαια να μετουσιώνει σε γκολ τις δύο καλές της στιγμές.

Ζήτα το και έγινε στη Winmasters.gr (21+) *Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις

Φαβορί στην αποψινή κόντρα είναι οι γηπεδούχοι (άλλωστε το αποδεικνύουν και οι αποδόσεις του ζευγαριού), μιας και στο τελευταίο 90λεπτο που έδωσαν, άφησαν αρκετά θετικά δείγματα. Το σύνολο του Λαμπαντία έχει το μομέντουμ, όμως η αλήθεια είναι πως έπειτα από δύο μήνες αποχής από την ενεργό δράση, είναι νωρίς να παρθούν συμπεράσματα. Από την άλλη μεριά οι φιλοξενούμενοι ήταν πάντοτε απειλητικοί στα εκτός έδρας (τουλάχιστον πριν μας «χτυπήσει» η πανδημία) και αυτό με κάνει να μην πάω με τον άσο.

Υπό άλλες συνθήκες ίσως και να ήταν ένα “value bet”, όμως τώρα και για τις επόμενες τουλάχιστον δύο «στροφές» πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί και να περιμένουμε ακόμη να δούμε πως θα κινηθούν οι σύλλογοι. Επιλογή μου θα είναι η ισοπαλία στο ημίχρονο περιμένοντας ένα αναγνωριστικό πρώτο μέρος.